flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Посилено відповідальність за злочини проти власності під час воєнного стану: перші вироки

21 червня 2022, 16:00

Із початком війни було введено воєнний стан, а згодом прийняті закони, які змінили Кримінальний кодекс України, посиливши кримінальну відповідальність за ряд злочинів в умовах воєнного стану, зокрема щодо мародерства.

Із 7 березня 2022 року Законом № 2117-IX внесено зміни до КК щодо посилення відповідальності за злочини за ст. 185, 186, 187, 189, 191 КК, вчинені в умовах воєнного стану. Крадіжка, грабіж, розбій, вимагання, а також розтрата і заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем - це основні майнові злочини, які завжди становили значну частину всієї кримінальної статистики в Україні.

Наприклад, крадіжка – ч. 1 ст. 185 КК до цього вважалася не злочином, а кримінальним проступком, і за неї було передбачено покарання від штрафу 17 тис. грн. до обмеження волі строком до 5 років. Лише в разі вчинення крадіжки повторно або за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 185), з проникненням у житло або інше володіння (ч. 3 ст. 185) чи у великому, особливо великому розмірі (ч. 4, 5 ст. 185) – передбачалися покарання у вигляді позбавлення волі. Нині ж крадіжка, учинена в умовах воєнного або надзвичайного стану – є особливо кваліфікованим складом злочину. Вчинення крадіжки в умовах воєнного стану – одразу кваліфікується за ч. 4 ст. 185 КК, за що передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від 5 до 8 років.

Аналогічні зміни  передбачені й за грабіж, розбій, вимагання, а також розтрати й заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем (корупційний злочин), які вчинені в умовах воєнного або надзвичайного стану. Всі ці злочини кваліфікуються одразу за ч. 4 відповідної статті (186, 187, 189, 191 КК) як особливо кваліфіковані.

Таким чином, внесені зміни посилили  кримінальну відповідальність за мародерство у широкому значенні цього терміну (не тільки за мародерство як воно визначено самим КК у статті 432 – викрадення на полі бою речей, що знаходяться при вбитих чи поранених, а й викрадення поза межами поля бою і майна не тільки загиблих чи поранених).

З 24 лютого по 21 червня цього року до суду надійшло всього 9 кримінальних правопорушень проти власності, з яких 6 – крадіжок ( 2  за ч.4 ст. 185 КК України); 1- грабіж;  1- шахрайство та 1 - привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем. 

Перший вирок за кримінальне правопорушення проти власності в умовах воєнного стану Долинським районним судом Івано-Франківської області постановлено 14 червня, за яким обвинуваченому за  крадіжку велосипеда призначено  покарання у виді позбавлення волі на мінімальний строк, передбачений санкцією ч. 4 ст. 185 КК України - 5 років. Оскільки обвинувачений повністю визнав свою вину,  у вчиненому розкаявся, та активно сприяв розкриттю злочину то на підставі ст.ст. 75, 76 КК України суд звільнив його від відбування призначеного покарання з випробуванням на іспитовий строк 1 рік. Якщо ж обвинувачений вчинить під час іспитового строку злочин то йому прийдеться відбути призначене судом покарання у виправній колонії.

         Такі ініціативи законодавця щодо посилення відповідальності у певній мірі застерігають потенційних злочинців,  так як покарання зросло в рази. Тож кожен злочинець більше задумуватимуться перед вчиненням корисливих злочинів. 

Сподіваємося, що  криміногенна ситуація й надалі покращуватиметься.

Пресслужба суду.