Повернення без покарання: суд вперше застосував зміни до закону щодо самовільного залишення військової частини
7 лютого 2025 року Долинським районним судом Івано-Франківської області постановлено ухвалу про звільнення від покарання військовослужбовця, який самовільно залишив військову частину в червня 2023 року через погіршення стану здоров’я та необхідності проходження лікування, а також для фізичної і психологічної реабілітації після отриманої мінно- вибухової травми.
Так, у середині червня 2024 він усвідомив помилковість своїх дій і з’явився спеціалізованої прокуратури у сфері оборони, а наприкінці грудня цього ж року - добровільно прибув до зонального відділу Військової служби правопорядку з бажанням продовжити військову службу та зобов'язався прибути вже до іншої військової частини для продовження військової служби, про що подав відповідний рапорт.
У судовому засіданні, проведеному в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, обвинувачений свою вину у вчиненні злочину визнав, просив задоволити клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч.5 ст.401 КК України з наданням можливості продовжити проходження військової служби у іншій військовій частині. Він пообіцяв у майбутньому не повторювати таких правопорушень і сумлінно виконувати свої обов'язки.
Суд у своєму рішенні, крім іншого, зазначив, що 07 вересня 2024 року набув чинності зміни до Кримінального кодексу України, зокрема, статтю 401 доповнено частиною п'ятою, за якою, особа, яка під час дії воєнного стану вперше самовільно залишила військову частину або місця служби чи вчинила дезертирство, може бути звільнена від кримінальної відповідальності, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира військової частини на продовження проходження такою особою військової служби.
Тобто, якщо військовий, який вперше самовільно залишила службу, щиро хоче повернутися і отримає на це дозвіл від командира, його можуть не карати.
Враховуючи, що обвинувачений, який під час дії воєнного стану вперше вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.5 ст.407 КК України, виявив бажання продовжити проходити військову службу, врахувавши згоду командира вже іншої військової частини на проходження ним військової служби, суд вважав за можливе звільнити обвинуваченого від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження щодо нього закрити.
Ця справа відкриває шлях для гуманнішого підходу до військових, які, можливо, під тиском обставин або через особисті проблеми залишили службу. Однак важливо пам'ятати, що звільнення від кримінальної відповідальності можливе лише при першому порушенні і за умови щирого бажання повернутися до служби.