Минулого тижня 25 лютого 2025 року в м. Івано-Франківську в конференц-залі готелю «Надія» відбувся круглий стіл на тему «Хід реалізації та перші результати Програми відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення».
Цей захід було організовано Західним міжрегіональним центром з надання безоплатної правничої допомоги за підтримки Координаційного центру з надання правничої допомоги та проекту «Трансформаційне відновлення задля безпеки людей в Україні», що фінансується урядом Японії та впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні.
Учасниками круглого столу були судді, адвокати, прокурори, слідчі й дізнавачі, психологи, представники органів пробації, служб у справах дітей.
В даному заході прийняли участь голова Долинського районного суду Івано-Франківської області Володимир Тураш та суддя-спікер з розгляду кримінальних справ Іван Лицур.
Для розуміння важливості вказаного заходу слід роз’яснити, що ж таке відновне правосуддя.
В межах вказаної Програми відновне правосуддя – це процес, який дозволяє тим, кому була заподіяна шкода кримінальним правопорушенням і тим, хто її заподіяв, за допомогою медіаторів (спеціально підготовлених нейтральних, незалежних, неупереджених переговорників, які проводить процедуру переговорів), брати участь у вирішенні питань, що виникають в зв'язку з вчиненням кримінального правопорушення з метою примирення сторін, реінтеграції та ресоціалізації учасників конфлікту, відшкодування завданої шкоди та усунення шкідливих наслідків кримінального правопорушення.
Якщо перевести на нормальну, не бюрократичну мову, то відновне правосуддя дозволяє неповнолітнім, які тільки починають свій життєвий шлях і десь допустили помилки в житті, оступилися, виправитися, зійти з хибної дороги та стати «на путь істини». Вони можуть попросити вибачення в потерпілих від злочину, примиритися з ними знайти «спільну мову», відшкодувати завдану кримінальним правопорушенням шкоду та уникнути кримінальної відповідності.
Слід зазначити, що вказана Програма є «свіжою», її реалізація почалася тільки в другій половині 2024 року і великого досвіду в учасників ще не має. Однак, в ході реалізації Програми, вже виникло багато запитань, які жваво обговорювалися під час проведення вказаного круглого столу.
Дискусія була настільки активною та цікавою, що не всім зазначеним в програмі спікерам вистачило часу для виступів.
В процесі обговорення голова Долинського районного суду Володимир Тураш звернув увагу на те, що в Програмі відновного правосуддя не виписано роль та можливості судді щодо ініціації її проведення, а суддя Іван Лицур вказав на нетривалий час дії вказаної Програми, що обмежує можливість надання обгрунтованих висновків щодо її ефективності.
Суддя-спікер Долинського районного суду Іван Лицур