flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Семінар суддів на тему Конституційна реформа в Україні

26 жовтня 2015, 14:29
23 жовтня 2015 році в конференц-залі готелю «Надія» в м.Івано-Франківськ проведено семінар на тему «Конституційна реформа в Україні і єдність судової практики: поточний стан і перспективи», в якому прийняв участь суддя Долинського районного суду Лицур І.М. Цей семінар проведено за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні. Участь в семінарі прийняли голова та судді апеляційного суду Івано-Франківської області, а також по одному представнику від кожного місцевого суду області.  
Слід відзначити, що тема семінару є надзвичайно актуальною, оскільки питання конституційної реформи, особливо в частині правосуддя, є на даний час чи не найбільш обговорюваним, як в експертному середовищі, так і серед простих громадян.
Після відкриття семінару головою апеляційного суду Івано-Франківської області Гриновецьким Б.М., консультант Конституційної комісії, член ради з судової реформи та керівник відділу верховенства права Координатора проектів ОБСЄ в Україні п.Олександр Водянніков детально ознайомив суддів з прогнозованими змінами до Конституції України в частині правосуддя, напрацьованими Конституційною комісією та про їхній позитивний характер. Доповідач відзначив, що основним позитивним моментом вказаних змін вважає деполітизацію процесу формування та діяльності суддівського корпусу шляхом передачі всіх адміністративних повноважень щодо призначення, звільнення та притягнення до відповідальності суддів єдиному органу – Вищій раді правосуддя, де більшість складатимуть судді, обрані суддівським товариством. Слід відмітити, що дану обставину, як надзвичайно позитивно і таку, що сприятиме утвердженню справжньої незалежності суду, в цей же день також відзначила в своєму висновку і Венеціанська комісія.      
Наступними доповідачами: суддями Верховного суду України Гуменюком Василем Івановичем та Пошвою Богданом Миколайовичем було акцентовано увагу суддів на необхідності активно застосовувати Конвенцію про захист прав і основних свобод людини та практику Європейського суду з прав людини як джерело права при постановленні судових рішень. Доповідачі відзначили, що в 2014 році Україна вийшла на непочесне 1 місце за кількістю скарг громадян, що перебувають на розгляді в ЄСПЛ (19,5%). Однією з причин цього, на їхню думку, є недостатнє знання та застосування суддями норм Конвенції про захист прав і основних свобод людини та практики ЄСПЛ. Було відзначено необхідність переходу від верховенства закону до верховенства права. Це означає, що у випадку відсутності чи недосконалості національного законодавства суди зобов»язані застосовувати норми Конвенції про захист прав і основних свобод людини та практику ЄСПЛ, які мають вищу юридичну силу, аніж національне законодавство. 
Під час підведення підсумків семінару судді Верховного суду України закликали суддів місцевих та апеляційних судів завжди займати активну громадську позицію, бути відкритими для людей, адже негативний імідж суду в основному формується завдяки закритості суддівського суспільства та поданню засобами масової інформації майже виключно негативної та викривленої інформації про діяльність судів. Зокрема, Василь Гуменюк відзначив, що після постановлення Верховним Судом рішення за результатами виборів Президента України в кінці 2004 року судова система України мала найвищий рівень довіри серед державних інституцій. Та негативна ситуація, яка зараз склалася щодо оцінки роботи судової системи, не відповідає реальному стану справ і є наслідком негативної інформаційної атаки на суд. Тому одним з основних завдань кожного судді та працівника суду на даному етапі є формування справжнього іміджу суду, доведення до відома громадськості тих позитивних моментів, що мають місце в діяльності суду.