10.03.2016 року у приміщенні суду м. Долині відбулася нарада голови Долинського районного суду, суддів, а також керівника апарату суду із народними засідателями.
Метою наради було розв´язання найбільш складних питань, пов´язаних із залученням народних засідателів до здійснення правосуддя.
Рішення Долинської районної ради №454-22/2013 від 28.11.2013 року затверджено список народних засідателів, відповідно до якого у Долинському районному суді є 36 народних засідателів.
Участь народного засідателя у судовому процесі є невід’ємною частиною здійснення правосуддя в Україні. Статтею 124 Конституції України визначено: «Народ безпосередньо бере участь у здійсненні правосуддя через народних засідателів і присяжних». За змістом ст.127 Конституції України, правосуддя здійснюють професійні судді та, у визначених законом випадках, народні засідателі і присяжні.
Правовий статус народного засідателя визначається Законом України «Про судоустрій і статус суддів». Згідно з ст.58 цього закону, народним засідателем є громадянин України, який у випадках визначених процесуальним законом, вирішує справи у складі суду разом із суддею, забезпечуючи згідно з Конституцією України безпосередню участь у здійсненні правосуддя. Народні засідателі під час розгляду і вирішення справ, користуються повноваженнями судді.
Так, у 2014 році Долинським районним судом розглянуто 17 справ з участю народних засідателів, а у 2015 році аналогічних справ вже було 31, що свідчить про збільшення надходження таких справ до суду.
Суд залучає народних засідателів до здійснення правосуддя у порядку черговості на строк не більше одного місяця на рік, крім випадків, коли продовження цього строку зумовлено необхідністю закінчити розгляд справи, розпочатий за їх участі. Письмове запрошення для участі у здійсненні правосуддя надсилається судом народному засідателю не пізніше ніж за 7 днів до початку судового засідання. Відповідно до ст. 234 ЦПК України встановлено вичерпний перелік розгляду справ окремого провадження за участю народних засідателів. До такого переліку справ належать справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи; визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою; надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку; про примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу.
Справи про надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку, про примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу розглядаються судом протягом 24 годин.
На нараді голова суду Пулик В.В. обговорив із присутніми порядок визначення народного засідателя за допомогою автоматизованої системи документообігу суду, зокрема звернуто увагу на обов´язок народного засідателя вчасно з´явитися на запрошення суду для участі у судовому засіданні, а також повідомити суд про обставини, що унеможливлюють його участь у здійсненні правосуддя, у разі їх наявності.
Керівник апарату суду Пасічник М.М. звернув увагу народних засідателів на закріплене у ст.64 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» право народного засідателя на виплату винагороди за час виконання ними обов’язків у суді. Також обговорили Порядок виплати винагороди та відшкодування витрат на проїзд і наймання житла, виплати добових народним засідателям і присяжним за час виконання ними обов'язків у суді, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 р. N 1506. Зроблено акцент на перелік документів необхідних для виплати винагороди народному засідателю.
Голова суду Пулик В.В. поінформував про підстави та порядок увільнення від виконання народного засідателя. У зв´язку із цим, 4 народних засідателів подали заяви про увільнення від виконання обов´язків народного засідателя через наявність підстав, передбачених ч. 2 ст. 62 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів».
На завершення наради голова суду Пулик В.В. подякував народним засідателям за участь у нараді, а також вручив грамоти за сумлінню багаторічну працю народним засідателям Мочернюку І.В. та Сарабрину І.Ю.
Керівник апарату суду.