Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Проблема підвищення ефективності судочинства в Україні була і залишається актуальною. Якість роботи судових органів формує ставлення людей до держави, демонструє бажання та здатність держави захищати інтереси громадян, застосовувати силу закону та відновлювати справедливість. В цьому сенсі судова влада – найавторитетніша влада. З іншого боку, якість судочинства формує імідж України у світовій площині: держави, міжнародні організації та судові установи, потенційні інвестори та іноземні громадяни мають можливість оцінити послідовність та наполегливість України в запровадженні та практичному втіленні засад та принципів, закріплених в ратифікованих нею міжнародних документах.
Кримінальний процесуальний кодекс України від 13 квітня 2012 року (далі - КПК), який набрав чинності 20 листопада 2012 року, містить значну кількість положень, які мають на меті забезпечити ефективний та оперативний розгляд кримінальних проваджень.
Зокрема, главою 35 розділу VІ КПК передбачено кримінальне провадження на підставі угод, тобто можливість укладення угоди між прокурором та підозрюваним чи обвинувачуваним про визнання винуватості та угоди про примирення між потерпілим та підозрюваним чи обвинувачуваним.
Зазначене положення кримінального процесу забезпечує розгляд обвинувачення судом у найкоротші строки, сприяє зменшенню навантаження на систему здійснення правосуддя у кримінальних провадженнях, мінімізує бюджетні витрати та забезпечує швидке відшкодування збитків, заподіяних злочином.
Відповідно до ст. 468 КПК у кримінальному провадженні можуть бути укладені такі види угод:
1) угода про примирення між потерпілим та підозрюваним чи обвинуваченим;
2) угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.
Одним із проблемних питань, яке виникає після розгляду кримінальних проваджень, є несплата штрафу як виду покарання, що було узгоджене сторонами кримінального провадження та виконання розстрочки виплати несплаченої суми штрафу.
На сьогоднішній день в Долинському районному суді Івано-Франківської області склалась вкрай загрозлива ситуація із виконанням 6 вироків суду, за якими призначено покарання у вигляді штрафу. Це зумовлено тим, що засуджені несвоєчасно або ж взагалі відмовляються сплачувати призначені їм штрафи. У разі несплати засудженим штрафу у передбачений законодавством строк суд за поданням кримінально-виконавчої інспекції розглядає питання про розстрочку виплати несплаченої суми штрафу або заміну несплаченої суми штрафу покаранням у виді громадських, виправних робіт або позбавлення волі відповідно до закону. Враховуючи майновий стан засуджених, наявність захворювань, можливості працевлаштування, наявність утримувачів, здійснення догляду за престарілими та хворими особами, суд розглядає подання про розстрочку виплати несплаченої суми штрафу.
Підсумовуючи вищевикладене, можна констатувати наявність проблемних питань, які виникають в ході виконання покарання, що, на нашу думку, перш за все пов’язано із необізнаністю засуджених і відсутності інформування таких осіб. З метою ефективного виконання рішень суду, Долинський районний суд Івано-Франківської області закликає громадськість до спільного вирішення даного питання шляхом їхнього повідомлення про майновий стан засуджених та про інші обставини, які стають на перешкоді при оплаті призначеного судом штрафу.
Прес-служба суду.